Vertaischatit - Kilpirauhasliitto

Vertaischatit

Infograafi liiton järjestämistä chateista: huhtikuun loppuun mennessä 21 chattia, joissa ollut 95 osallistujaa.

Haluaisitko kuulla muiden kokemuksia kilpirauhasen vajaatoiminnasta, liikatoiminnasta tai muista kilpirauhas- tai lisäkilpirauhassairauksista? Vertaischatissa voit keskustella reaaliaikaisesti muiden samassa tilanteessa olevien kanssa ja jakaa ajatuksia arjesta sairauden kanssa.

Vertaischat on ryhmämuotoinen kirjoitettu keskustelu, jota ohjaavat koulutetut vapaaehtoiset. Keskusteluun osallistutaan anonyymisti nimimerkin turvin ja se tarjoaa turvallisen paikan jakaa kokemuksia ja saada vertaistukea.

Mitä chatissa voi tehdä?

  • jakaa omia ja kysyä muiden kokemuksia
  • saada tukea arjen haasteisiin
  • huomata, ettei ole yksin tilanteensa kanssa

Keskusteluissa noudatetaan Suomen lainsäädäntöä ja hyviä tapoja. Chateissa noudatetaan myös Kilpirauhasliiton verkkovertaistuen sääntöjä ja keskusteluja moderoidaan tarvittaessa. Chatit järjestetään Tukinet-alustalla.

Chattien ajankohtia päivitetään tälle sivulle ja Tukinettiin sitä mukaa kun niitä sovitaan. Chateista ilmoitetaan myös Kilpirauhasliiton somekanavissa– ota tilit seurantaan!

Kun osallistut vertaischattiin, voit halutessasi antaa palautetta: https://link.webropol.com/s/KilpirauhasliittoVertaischat26

Palautteita hyödynnetään tulevien chattien ja niiden teemojen suunnittelussa.

Kilpirauhasen vajaatoiminta

to 21.5.2026 klo 18.00-19.30 Kilpirauhasen vajaatoiminta

ti 26.5.2026 klo 19.30-21.00 Kilpirauhasen vajaatoiminta ja stressi


Kilpirauhasen liikatoiminta

pe 15.5.2026 klo 19.30-21.00 Kilpirauhasen liikatoiminta ja kilpirauhasen poiston jälkeinen vajaatoiminta


Muut

ti 19.5.2026 klo 18.00-19.30 Kilpirauhasen poisto ja äänihuulihalvaus

pe 22.5.2026 klo 19.30-21.00 Lapsettomuus ja kilpirauhassairaus